- Back to Home »
- Samsung Galaxy Music Duos S6012
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Music Duos S6012 Rs. 8990

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY MUSIC DUOS S6012 (CERAMIC WHITE)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Charger, Battery (1300 mAh), Data Cable, Headset, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Pushmail |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | Ceramic White |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| User Interface | TouchWiz UX |
| Java | Yes |
| Processor | 850 MHz Cortex-A9 |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LCD |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 25 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 2x |
| Other Camera Features | Geo-tagging, Touch Focus, Full Focus, Auto Focus, Photo Effects, White Balance, CMOS Sensor, Photo Quality, Image Editor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 59x110x12.25 mm |
| Weight | 107 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1300 mAh |
| Talk Time | 15 hrs (2G) |
| Standby Time | 500 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (HS, A2DP, AVRCP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| DLNA | Yes |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, FLAC, MIDI, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MPEG4, VP8, AAC, MKV, AAC+, AMR, PVX, H.264, AAC+V2, MP4, AMR-NB, H.263, 3GP |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | SRS Surround Sound, SoundAlive Solution |
| Ringtone | MP3, 64 Polyphonic |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | 0.754 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass |
| Additional Features | Kies PC Application, Mini SIM, Wi-Fi Direct, Video Streaming, Calendar, Clock, Alarm, DRM Supported (OMA 1.0), Voice Input |
| Important Apps | Google Mobile Services, Samsung Apps, Music Hub, Game Hub Lite, Google Talk, Google+, ChatON, Play Store |