- Back to Home »
- Samsung Galaxy Y Duos S6102
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Y Duos S6102 Rs. 7655

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY Y DUOS S6102 (STRONG BLACK)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset, 2 GB microSD Card, Data Cable, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Keypad | No |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail (Microsoft Exchange) |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | Strong Black |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| User Interface | TouchWiz |
| Java | Yes |
| Processor | 832 MHz Qualcomm Scorpion |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 3.14 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes, 24 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 2x |
| Other Camera Features | Geo-tagging, Fixed Focus, Pinch to Zoom, Image Editor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 60x109.8x11.95 mm |
| Weight | 109 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1300 mAh |
| Talk Time | 17 hrs (2G), 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 630 hrs (2G), 440 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 160 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 384 MB RAM, 512 MB ROM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP 2.0 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (HSP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, eAAC, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, WMV, H.264 |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3, Polyphonic |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | 0.733 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Digital Compass |
| Additional Features | Polaris Office, Mobile Tracker, Swype, Flight Mode, Predictive Text Input, vCard, vCalendar, Calendar, Clock, Alarm, Calculator, Memo Book, Adobe Flash Player Support, Voice Input |
| Important Apps | YouTube, Facebook, Twitter, GMS Enabled, ChatON, Social Hub, Gmail |