- Back to Home »
- Samsung Rex 90 S5292
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Rex 90 S5292 Rs. 5670

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG REX 90 S5292 (WHITE)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Pushmail (ActiveSync, Mail for Exchange) |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900 |
| User Interface | TouchWiz |
| Java | Yes |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Full Touch |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 3.2 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 61.9x113x11.84 mm |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 15 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Hot Swap Support | Yes |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera Mini |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports eAAC+, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MPEG4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Sound Enhancement | 3D Sound |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | English Virtual QWERTY, Accu Weather Widget for Weather Information, 11 Regional Language Input Support, Indian Calendar, English to English Dictionary, Mobile Prayer, 7 Home Screens, Buddies and Multi Widgets, 4 x 5 Menu Grid, Organic Design, Slide to Un |
| Important Apps | Facebook, Twitter, Samsung ChatON Messenger, Yahoo, Google Talk, Instant Messaging, Google, Samsung Apps, TOI |