- Back to Home »
- Samsung Wave Y S5380
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Wave Y S5380 Rs. 6500

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG WAVE Y S5380 (SAND SILVER)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Keypad | No |
| Business Features | Pushmail, Windows Live |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Sand Silver |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Bada v2 |
| User Interface | TouchWiz |
| Java | Yes |
| Processor | 832 MHz |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 3.2 Inches |
| Resolution | HVGA, 480 x 320 Pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes, 30 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 1.4x |
| Other Camera Features | Geo-tagging, Image Editor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 57.9x110x12.3 mm |
| Weight | 104.8 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1200 mAh |
| Talk Time | 13 hrs (2G), 4 hrs (3G) |
| Standby Time | 610 hrs (2G), 440 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 150 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP, Dolfin 3.0 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, eAAC, FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MPEG4, H.263, H.264, WMV, 3GPP |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | 3D Sound Technology |
| Ringtone | MP3 |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | 0.768 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | PC Sync Application, Calender, NFC, Mobile Tracker, Live Panel, Lock Screen Folder Management, 3D Folder Viewing, Wi-Fi Direct, Samsung Apps, Music Hub |
| Important Apps | Yahoo, YouTube, Google, Instant Messaging, SNS Integration, ChatON Messenger, Facebook, Twitter |