- Back to Home »
- Samsung Galaxy Pocket Neo S5312
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Pocket Neo S5312 Rs. 6990

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY POCKET NEO S5312 (METALLIC SILVER)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Battery, Handset, Charger, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Smart Dual Active) |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Metallic Silver |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| User Interface | TouchWiz UX |
| Processor | 850 MHz Cortex-A9 |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT LCD |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 15 fps |
| Other Camera Features | Fixed Focus, CMOS Sensor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 57.8x104.95x11.8 mm |
| Weight | 100.5 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 1200 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 300 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Chrome |
| 3G | Yes, 5.76 Mbps HSUPA; 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (PBA, PBAP, MAP, A2DP, HID, GAP, AVRCP, SPP, PAN, HSP, OPP, HFP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, eAAC+, MIDI, FLAC |
| Video Player | Yes, Supports 3G2, H.263, H.264, MPEG4, WebM, MKV, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Geo-magnetic Sensor, Digital Compass, Accelerometer |
| Additional Features | Shake to Update, Cost Saving Feature, Multi SIM Widget, Wi-Fi Direct, Turn Over to Mute, Safe Call Dialler, Multi-tasking, Quick Memo, PC Application (Kies) |
| Important Apps | ChatON, Google+, Google Talk, Samsung Apps, Google Search |