- Back to Home »
- Samsung Galaxy Y CDMA I509
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Y CDMA I509 Rs. 7445

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY Y CDMA I509 (METALLIC GRAY)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Battery (1200 mAh), Charger, Headset, 2 GB microSD Card, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, CDMA |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Keypad | No |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail (MS Exchange ActiveSync) |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Metallic Gray |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | CDMA - 800 |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| User Interface | TouchWiz |
| Processor | 600 MHz |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 15 fps |
| Other Camera Features | Fixed Focus, Smile Shot, Panorama Shot, Multi-touch Zoom |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 58x104x11.6 mm |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1200 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 160 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 140 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 3.1 Mbps EVDO Rev A. |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, eAAC, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GPP, MPEG4, H.263, H.264 |
| FM | Yes |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Digital Compass |
| Additional Features | Games, Voice Search, MMS Enabled, Calendar, Live TV Mobile, Swype |
| Important Apps | Facebook, Samsung Apps, YouTube, Gmail, Google Talk, Android Market, Instant Messaging, Lattitude, Twitter |