- Back to Home »
- Samsung Galaxy Y Plus S5303
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Y Plus S5303 Rs. 6290

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY Y PLUS S5303 (WHITE)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Headset, Battery, Charger, Handset, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| User Interface | TouchWiz |
| Java | Yes |
| Processor | 850 MHz |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 2.8 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Geo-tagging, Image Editor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 57.9x104.9x12.98 mm |
| Weight | 96 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1200 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (3G) |
| Standby Time | 260 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports H.263, MPEG-4, 3GP, H.264, MKV |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3 |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | At the Head: 1.52 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Geo-magnetic Sensor, Compass, Accelerometer |
| Additional Features | Wi-Fi Direct, PC Sync, Multi-tasking, Mini SIM, Voice Input |
| Important Apps | Samsung Apps, ChatOn |