- Back to Home »
- Samsung Primo S5610
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Primo S5610 Rs. 4890

SPECIFICATIONS OF SAMSUNG PRIMO S5610 (METALLIC SILVER)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | No |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Business Features | Pushmail |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker, Call Timer |
| Handset Color | Metallic Silver |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| Java | Yes |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 30 fps |
| Other Camera Features | Auto Focus, Smile Detection, Shot Mode, White Balance |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 49.7x118.9x12.8 mm |
| Weight | 91 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 15 hrs (2G), 5 hrs (3G) |
| Standby Time | 960 hrs (2G), 680 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 110 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Access NetFront 4.1, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 12, 48 kbps |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | No |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, eAAC, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.263 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, 64 Polyphonic, WAV |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 1000 |
| Phone Book Memory | 2000 |
| Additional Features | MMS Enabled, PC Sync Application, Calendar, Scheduler, To-do List, Clock, Alarm, Currency Converter, Calculator, Memo Book, Stop Watch, Countdown Timer |
| Important Apps | Facebook, Twitter, MSN Messenger, Google Talk, Gmail, Yahoo |