- Back to Home »
- Samsung Galaxy Note 2 N7100
Posted by : Unknown
Monday, 17 June 2013
Samsung Galaxy Note 2 N7100

Key Features
- Android v4.1 (Jelly Bean) OS
- 8 MP Primary Camera
- 1.9 MP Secondary Camera
- 5.55-inch Super AMOLED Capacitive Touchscreen
- 1.6 GHz Quad Core Cortex-A9 Processor
- Full HD Recording
- FM Radio
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 64 GB
SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY NOTE 2 N7100 (TITANIUM GREY)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, USB Cable, Headset, User Manual, Warranty Card |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Keypad | No |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Pushmail |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Titanium Grey |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| User Interface | TouchWiz |
| Java | Yes |
| Processor | 1.6 GHz Cortex-A9, Quad Core |
| Graphics | Mali-400MP |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.55 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Color | 16 M |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 1.9 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080, 30 fps |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Geo-tagging, Face and Smile Detection, Touch Focus, Image Stabilization, Image Editor |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 80.5x151.1x9.4 mm |
| Weight | 180 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 3100 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 64 GB |
| Memory | 2 GB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA, 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| DLNA | Yes |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports FLAC, WAV, MP3, MIDI, eACC |
| Video Player | Yes, Supports MP4, DivX, XviD, WMV, AVI, FLV, MKV, WebM, H.264, H.263, Full HD |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3, WAV |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | 0.171 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass, Gyro Sensor, Barometer, Geo-magnetic, Light Sensor |
| Additional Features | S Pen, Air View, Popup Note, Quick Command, Easy Clip, Handwritten Notes via Email, S Note, Micro SIM Support, NFC Support, Voice Input |
| Important Apps | Twitter, Samsung Apps |